Iltaa, täällä Radio Jore Vaan ja Absurdistan.
Meiltä kysytään:
Mikä on huutavan työvoimapulan huippu?
Me vastaamme: Huutavan työvoimapulan huippu on se, että Suomeen tarvitsee tuoda Thaimaasta saakka työvoimaa puuhaan, jota ei luokitella työksi.
Kun siihen lisätään vielä se, että vähemmistövaltuutettu vaatii heille suomalaista työsopimuksiin perustuvaa turvaa – unohtaen siinä sivussa suomalaisten ja saamelaisten oikeudet, niin tässä nähdään myös vähemmistövaltuutetun todellinen huoli kansallisista vähemmistöistä..
Radio Jore Vaan vaikenee tältä illalta – hyvää monikulttuurin yötä, kaunita painajaisia ja niihin vaipumista itse kullekin.
21.04.2009 at 7:03 ip
Mikäli minä, tai kukaan tuttavapiiriini kuuluva, päästelisi työpaikallaan tämän isopään tarinoita vastaavia lausuntoja, korjattaisiin meidät talteen ja asetettaisiin holhouksen alle alta puolen tunnin.