Tervehdys rakkaat! Saavuin viime yönä Kaakkois-Aasiasta. Olin ensin Thaimaan rauhallisilla rannoilla ja sitten Kuala Lumpurin ihanassa kihinässä ja sitten taas Thaimaan rauhallisilla rannoilla.
Olin valmistautunut kirjoittamaan tänne maalailevia matkakuvauksia joita tulvi mieleen raukeassa auringossa lilluessa. Ylistämään ruumiinlämpöistä merivettä. Hehkuvankuumaa hiekkaa. Upeaa, taianomaista Kuala Lumpuria, sen kiihkeitä katuja, hehkuvanvärisiä taloja, rähjäisyyttä, värivaloja! Ja viileitä kimaltavia ostoskeskuksia, joista löysin ihanan Diane von Furstenbergin liikkeen. Huomatkaa, että kohta ilmestyvässä Trendin haastattelussa pilkkaan ihmisiä jotka mainitsevat blogeissaan tuotemerkkejä! Ihana Diane von Furstenberg, olisin halunnut JOKAISEN mekon siinä kaupassa!
Näin siis ns. vasemmistolaista maailmankatsomustaan (sekä köyhiin ja vähäosaisiin kohdistuvaa solidaarisuuttaan) aikaisemmin lähes joka tuutista tyrkyttänyt musiikkitaiteilija Maija Vilkkumaa blogissaan 27.3.2010.
Tämä varsin … tuota… persoonallisella äänellä laulava muusikko kuuluu ns. Ultra Bra-ryhmään. Joukkoon hyvinsyötettyjä ja -puettuja pikku vasemmistovekaroita, jotka kävivät samaan aikaan 1990-luvulla samaa eliittikoulua.
Veikkaan, että kukaan laman kourissa painiskeleva suomalainen ei ole kovinkaan kiinnostunut näiden vasemmistoelitistien matkailusta (miten se suihkukoneella lentäminen vaikuttikaan ilmastoon?) vonfurstenburgien mekoista tai julkisilla rahoilla kirjastoon hankittavista louisvuittonin käsilaukuista.
Tavallisten suomalaisten ihmisten elämä pyörii ihan muiden asioiden kuin jatkuvan kaukomatkailun, kulutusturhakkeiden ja muodin ympärillä. Minusta on ihmeellistä, jos joku vielä näkee jotain uskottavuutta näiden sinnemäkien ja vilkkumaiden “solidaarisuudessa”, “vihreydessä” tai edes “vasemmistolaisuudessa”.
Sen enempää talikolla tytön tuotoksia penkomatta, niin täytyy kuitenkin todeta, että eipä ihmetytä että nämä pikku hellanduudelikset ovat elämineen pihalla kuin lumiukko tavallisen normivirtasen elämästä.
Se lumiukko taitaa tosin sulaa seuraaviin vaaleihin mennessä, jättäen toki jälkeensä symbolin näiden ihmisten elämän tärkeimmistä asioista.
Diane von Furstenbergin mekon ja Louis Vuittonin käsilaukun pihamaan kuralammikossa lojumassa, omistajan etsiessä uutta eksotiikkaa maapallon toiselta puolelta – turvallisesti turistina…
Lähteet: Maija Vilkkumaa, IS, Wiki
30.03.2010 at 8:53 pm
Juu, tämä punikki-laulaja on kanssa tätä samaa sakkia kuin paskanalle-wahlroos ja muut punaviher-hamput.
On niin vitun hienoa olla jossain vinkuintiassa ja hyysätä sitä paikallista ala-arvoista kakkosluokan turismimaata, hohhoijaa…
Juu, ja sitten hän tulee takaisin tänne fasistiseen ja natsien maahan, aika paskaa varmaan. Ja paska menee tuulettimeen, kiva.
Kuule, toisenluokan laulaja-maija, mene takaisin sinne vinkuintiaan, jooko?
30.03.2010 at 9:09 pm
No mitään uuttahan tuossa ei ole. Eliittien tylsistyneet vesat mukaanlukien Marx, Engels, Lenin, Trotski, Che Guevara ym. ovat aina mielellään pitäneet itseään köyhälistön pelastajina. Sillä nyt ei ollut väliä, että kommunistit tapattivat muutamassa vuodessa enemmän talonpoikia kuin tsaarit vuosisadassa. Köyhät olivat näille radikaalielitisteille yhtälailla kasvottomia pelinappuloita kuin heidän ns. vastustajilleen.
Itseasiassa tuo äärivasuriadikaali vs. kapitalistiriistäjä kamppailu tulisikin nähdä lähinnä länsimaisen eliitin SISÄISEKSI kamppailuksi. Merkittävimmässä asemassa ovat olleet eliittitaustaiset ideologit.
Ja lopulta sekä äärivasemmisto, että ylin kapitalistinen eliitti olivat yhtä haluttomia antamaan painoarvoa perusduunarin mielipiteelle. Molempien utopioissa hänelle oli varattu kasvottoman ja tahdottoman puurtajan rooli.
30.03.2010 at 9:39 pm
Valta on kasvotonta, sano… Raha on toissijainen juttu silloin kun on valtaa…
31.03.2010 at 6:10 am
Mitään muuta yhteistä eliitillä ja duunareilla ei olekaan kuin yhteinen puhuttu kieli. Ja sekään ei ole ollut molempien osapuolten ensisijainen tavoite.
03.04.2010 at 2:56 pm
Kuala Lumpur on tosiaan ihana paikka. Siellä on rotulait, jotka määräävät, että kaikki malesialaiset (siis ei malesian kiinalaiset tai intialaiset) ovat uskonnoltaan muslimeja, eikä siitä saa kääntyä.
Vilkkumaa matkailee, mutta ei tajua että se muutama satanen ja se terveysasema ovat aika isoja juttuja melkein kaikkialla maailmassa