Toivottavasti nyt on kyse pääasiassa heinäkuisesta uutispulasta…
Ja pyydän heti alkuun anteeksi tautofoniaaa – tiedän mainiosti, että tämä aihe on yksi keppihevosistani… mutta kun oli ihan pakko kommentoida…
YLE:n uutisista pomppasi silmille, että maanmuut.. – anteeksi maahanmuuttoministerimme – Astrid Thors (ruots) haluaa muuttaa ilmeisesti nopealla aikataululla sekä ulkomaalaisia koskevan lainsäädännön sekä tehdä Suomesta monikulttuurisen valtion. Taas kerran.
Tuon uutisen mukaan Suomen ulkomaalaislakia aiotaan uudistaa pikaisesti. Hallitus – vai onkohan nyt kyse ainoastaan Thorsista? – pelkää pahenevaa työvoimapulaa ja ulkomaalaisten maahanmuutto halutaan joustavammaksi. Jo nyt hallitus uudistaa laajalla rintamalla maahanmuuttohallintoa, jotta maahanmuuttajien asioiden hoito sujuisi mahdollisimman jouhevasti.
Thorsin mukaan pelkkä organisaatiomuutos ei kuitenkaan riitä, vaan myös ulkomaalaislakia on muutettava. Thors sanoo, että laki uudistetaan osissa, koska kokonaisuudistukseen ei ole aikaa. Hän toteaa asiantuntijoiden arvioineen, että kokonaisuudistus veisi vuosia, jolloin ei pystyttäisi vastaamaan maahanmuuton tämänhetkisiin haasteisiin.
No niin… koskahan hallitus ottaisi kotimaisen työvoimapolitiikan huolekseen? Tämä monikulttuurisuus on ihanaa Suomessa-touhu on aivan yhtä järjetöntä kuin hölmöläisten valon kantaminen ikkunattomaan pirttiin tai veden kantaminen kaivoon. Se ei kuulkaa pysy siellä. Ei edes suomenruotsalaisen juristin mahtikäskyllä.
Uskokaa pois. Tässä hommassa käy jossain vaiheessa huonosti. monikulttuurisuus on kuolleena syntynyt ajatus. Sellainen mistä muualla Euroopassa halutaan päästä eroon. Toivottavasti asian jälkipyykki hoidetaan tulevaisuudessa meillä perinteisestä eroavalla tavalla. Siis jätetään palkitsematta syylliset ja vedetään poliittiset päättäjät tarvittaessa tilille isänmaan vastaisista touhuistaan ja teoistaan.
Tässä jäi muuten hieman avoimeksi se, oliko tämä Maanmuuttoministerin omaa ajattelua vai porvarihallituksemme virallinen multikurjistamiskannanotto? Seurataanpa tilannetta, ehkä asia selviää.
Jos tämä asia menee kuitenkin eduskuntaan, niin – tiedätte varmaan kuinka paljon inhoan SDP:tta ja punakorporaatioita – toivon kuitenkin vakavasti, että vasemmisto löytäisi duunarin edun ja pistäisi kampoihin tälle multikurjistamiselle. Etenkin jos tätä typeryyttä ajetaan hallituspuolueiden ryhmäpäätöksillä.
Muistakaapa ministeri Thorsista pari asiaa. Oman subjektiivisen näkemykseni ja Thorsin kommenttien perusteella voi päätellä, että hän haluaa vähentää etnisesti suomenkielisten suomalaisten sekä suhteellista – että henkilöihin perustuvaa lukumäärää Suomessa. Hän haluaa luoda Suomesta monikulttuurisen yhteiskunnan.
Syiksi epäilen jompaa kumpaa seuraavista – tai niiden yhdistelmää.
Feikiksi osoittautunut työvoimapula rakennetyöttömyydestä kärsivässä maassamme on ainoastaan keppihevonen. Tuomalla ammatti- ja kielitaidotonta ulkomaalaista työvoimaa Suomeen saadaan ns. paskaduunien viimeinenkin arvostus – ja sen mukana palkkaus – laskettua sille tasolle, että siihen ei tarvitse enää palkata ikäviä ja oikeuksiaan vaativia suomalaisia. Tällaista työvoimapolitiikkaa voidaan kutsua myös jälkikolonialismiksi.
Tai sitten on kyse siitä, että Thors on arroganssistaan huolimatta huolissaan degeneroituvasta ja kohta olemattomiin katoavasta suomenruotsalaisuudesta. Eräillä RKP:n aktiiveilla on sellainen käsitys, että luomalla lisää vähemmistöjä Suomeen, samalla myös ehdottomasti etuoikeutetumman vähemmistön asema saadaan säilytettyä. he eivät huomaa sitä seikkaa ankkalammikossaan, että raha ja veronmaksajat ovat rajoitettuja tekijöitä – myös tulevaisuuden Suomessa.
Tässä vedossa jää naru jossain vaiheessa jonkun vetäjän käteen. Toivottavasti se ei jää ensimmäisellä kierroksella enemmistön käteen…
Lähde: YLE
05.07.2007 at 7:19 am
Niinpä niin. Tätä minä olen pelännyt siitä lähtien, kun uusi hallitus jakoi salkut. Vaalien jälkeen ajattelin, että nyt ehkä tälle vasemmisto”älymystön” Suomen tuhoamiselle saadaan joku raja, mutta ei. Ensin vihreät otetaan mukaan oikeistohallitukseen?!, sitten kaikki pukruista vastaavat ministerien salkut jaetaan henkilöille jotka vihaavat Suomalaisuutta.
Noista Thorsin ajatteluun liityvistä syistä itse veikkaisin juurikin tuota yhdistelmää. Eivät hurrit tyhmiä ole. He hallitsevat suurinta osaa Suomen varallisuudesta ja heille halpatyövoima tuo vain lisää tuloja. Lisäksi he pystyvät säilyttämään erityisasemansa pidempään, kun vähemmistöjä luodaan lisää. Kun luodaan lisää epäkohtia, niin ihmisiltä helposti unohtuu jo vallassa olevat, kuten rasistiset kieli- ja koulutuspolitiikka. Milloin on muuten viimeksi käyty keskustelua ruotsikielisten erityisoikeuksista?
05.07.2007 at 2:40 pm
Että vielä tämäkin piti nähdä – uutisena maahanmuuttolainsäädännön rukkaaminen todellakin hyppäsi silmille, vaikka onhan kansakuntamme monikulttuurisen huippuosaajan poliittiset tavoitteet olleet hyvin tiedossa viimeistään siitä lähtien, kun hän sai uuden maahanmuuttoministerin salkun hoidettavakseen.
On harvinaisen härskiä ja tarkoitushakuista ihmisten kusettamista höllentää maahanmuuton perusteita työvoimapulan varjolla – eihän tulevaisuudessa Suomea vaivaavasta työvoimapulasta ole edes mitään todisteita; talousasiantuntijat ovat varsin erimielisiä asiasta ja ennustaminen ylipäätään nyt on mitä on (liikaa ns. ceteris paribus oletuksia).
Kaiken lisäksi maahan oltaisiin nyt houkuttelemassa porukkaa, josta ei todellisuudessa ole yhtikäs mitään hyötyä – muutoin kuin pimeän työn tekijöinä erilaisilla palvelualoilla. Muita kuin pakolaisia ja turvapaikanhakijoita muslimimaista tämä suomenniemi ei näytä houkuttelevan.
Ps. Nyt on hyvä sauma vihreillä liittyä remmiin mukaan houkuttelemaan Suomeen ”osaajia” Afrikasta. Hehän olivat innolla heittämässä rekrytointiverkkoja Afrikkaan vielä kevään vaalien aikoihin.
07.07.2007 at 3:22 pm
Houkutellaan huippuosaajia Tapolan ja Savupoikien tehtaalle hiiliä lapioimaan (?) tai arvuutellaan mistä Suomessa mustamakkara tehdään?
11.07.2007 at 12:00 am
”Eräillä RKP:n aktiiveilla on sellainen käsitys, että luomalla lisää vähemmistöjä Suomeen, samalla myös ehdottomasti etuoikeutetumman vähemmistön asema saadaan säilytettyä.”
Tämä selitys pätee vain Suomessa. Mokuilu, suvaitsevaisuus, paskanahkojen ihailu jne. on kuitenkin ongelma kaikissa länsimaissa. Jokin yhdistävä tekijä tyyliin ärkoopee tulisi siis löytää länsimaista ja etenkin niistä maista joissa tämä vasureja villitsevä itsemurhahakuinen neekerinussinta on saanut alkunsa eliks ns. anglosaksisista maista.
13.08.2007 at 3:01 am
Astrid Thors vaikuttaa idiootilta monikulttuurisuus utopioineen. Lähes kaikki tuntemani suomenruotsalaiset eroavat itsestäni ainoastaan puhumalla parempaa ruotsia. kuin mihin itse kykenen. Muutaman Biudeen ja Thorsin ansiosta on epäreilua syyllistää koko kansanryhmää. Etenkin Österbottenissa on erittäin isänmaallisia Suomalaisia, joiden äidinkieli on ruotsi. Sitä paitsi ”suomensuomalaisen” Puumalaisen ”ansioille” kalpenee koko RKP.
13.08.2007 at 12:17 pm
risto t. koskelainen:
Kirjoitukseni kritiikin kärki kohdistuu Thorsia ja RKP:tta vastaan – ei suomenruotsalaisia eikä suomenruotsalaisuutta vastaan.
Kun kirjoitan degeneroituvasta suomenruotsalaisuudesta, kirjoitan siitä lähtökohtaisesti omiin empiirisiin kokemuksiini perustuen.
Nimimerkistäni huolimatta olen puoliksi kahden vanhan suomenruotsalaisen suvun vesa. Katson, että minulla on oikeus kritisoida itseäni, kulttuuriani ja sidosryhmääni.
Kullervo
05.12.2008 at 10:57 am
Tervehdys
Herätkää päättäjät, jo nyt on myöhäistä ,eli pöksyssä .
Mitä saamme henkilöltä / henkilöiltä jotka tulevat maahamme
kolmen vaimonsa ,kuuden lapsensa ,isovanhempiensa ym muiden sukulaistensa kera .
Täyttävät asuntomme ,sairaalamme ,terveyden hoito palvelut jne.
Ei kestä Suomen resurssit eikä veronmaksajan selkä .
15.12.2008 at 12:32 am
voi vxxxx hxxxx….