Olen ollut hieman normaalia kiireisempi ansiotyöni parissa ja kirjoittamiseni on ollut hieman normaalia harvempaa. Kun kiireet laantuvat, palailen asiaan taas aktiivisemmin. Tähän väliin katson kuitenkin asiakseni kommentoida erästä hellandudelis-juttua.
Kun haette täältä WordPressista blogiani hakusanalla kullervo kalervonpoika tai Ruttuvaarin blogia hakusanalla periculum finlandicum, saatatte päätyä eräälle jälkijättöistä teiniangstia ja identiteettikriisiä pursuavalle WordPress-blogille.
Viimeisimmässään kirjoituksissaan tämä hassunhauska kirjoittaja on tosin roiminut myöskin vihreitä. Kyseisen kirjoittajan identiteettikriisi luo hullunkurisia sävyjä tähän tylsään blogosfääriin.
Hänen toisessa blogissaan sanotaan näin:
Nationalisti, punavihreä anarkisti, ekofasisti ja muslimifundamentalisti ovat samasta, läpilahosta pässinpuusta veistetyt. Demokratia on heille myrkkyä, kuten se meille taviksille on elämän eliksiiri.
Juu – ei.
Ei ainakaan tämän nationalistin kohdalla.
Rehellisesti sanoen; minun on kovin vaikea pitää mitenkään demokratian perusteita ymmärtäneenä tällaista kirjoittajaa. Parta täristen vihaa julistavaa ja kiihottavaa tekointellektuellia. Sellaista, joka ei suvaitse omasta maailmankuvastaan poikkeavia mielipiteitä.
Tosin nyt näyttää siltä, että kyseisen kirjoittajan henkilökohtainen identiteettikriisi on pudottanut lopunkin maaperän suoraan suohon hänen entisen maailmankatsomuksensa alta.
Voimia muutoksesi tiellä– ehkä kulkemasi pitkän ja pimeän kujan päästä löytyy rauha ja sopu oman itsesi – ja myös muiden – kanssa. Ehkä etsimäsi maailmankatsomus löytyy sieltä Kokoomuksesta. Juuri sieltä mistä sitä etsitkin.
Jk. Tuo lainaus oli – melkein sanasta sanaan – erään tunnetun vihreän persoonan Vapaa-ajattelijain liiton järjestämässä islam-seminaarissa viime lauantaina täräyttämä. Hän totesi noin pitämässään esitelmässä. Esityksen otsikko oli islamkritiikki monikulttuurisessa yhteiskunnassa.
Edit 2207: Unohdin erään asian. Kiitos linkityksestä ja ilmaisesta mainostamisesta. Kaikki tuki on tarpeen kansallisvaltion suojelemisen asialla. Kysykää vaikka kosovolaisilta.
19.02.2008 at 9:04 pm
Täytyypä kaivaa se Jussi Karmalan artikkeli ”Natsit olivat esivihreitä” esiin VL-läpyskästä 1-2/08 ja kirjoittaa sananen jos toinenkin.
Kyllähän sen ymmärtää kun vihernatsit herjaavat kansallismielisiä, taitaa olla vain omaa arkuuttaan tulla ulos kaapista Kolmatta Valtakuntaa ihannoivine ja ylistävine mielipiteineen..
Taitaa myös muiden puolueiden kannattajilla tutista löysät housuissa, kun nuivien esittämille faktoille eivät mitään mahda ja kansa alkaa pikkuhiljaa sen punavihreän monikulttuurisuususkovaisuuden sumuverhon läpi nähdä.
19.02.2008 at 10:04 pm
Ruttis:
Lainaan Sinua toiselta foorumilta:
Kiitos myös itsellesi. Ihminen (siis tämä-johon-viittaamme-emmekä-mainosta-hänen-öyhötystään) ilman käytöstapoja, ei ole ihminen – inhimillisellä tavalla. Jotain rotia sentään. 😉
K
20.02.2008 at 4:30 pm
Kullervo on saanut uusia faneja. 😉
Noiden blogien kirjoittajalla on jokin pahasti pielessä. Ei tuollaista voi kuin sääliä.
20.02.2008 at 4:35 pm
Jos tää jälkiteini on se keneksi sitä vihjaat ( Jussi K. ? ), niin vaikuttaa siltä että sen kämyviha alkaa ylittää jo harkintakynnyksen. Taitaa tossa älämölässä olla kuitenkin kohteena Jussi Halla-ahon vaalikampanja. Jussikin saa noista öyhötyksistä hyvää julkisuutta. Kun on tollaisia vihollisia, ei tarvii ystäviä.
Olipa siten niin ja tai näin, hyvää mainostahan tämä kirjoittelija tekee ainakin teikäläiselle ja ruttikselle.
”Any publicity is good publicity”
20.02.2008 at 4:39 pm
”Demokratia on heille myrkkyä, kuten se meille taviksille on elämän eliksiiri.”
Luulenpa että tavikset eivät taida välittää tuosta demokratiasta.
Heh heh
20.02.2008 at 6:50 pm
”Tuo lainaus oli – melkein sanasta sanaan – ”
Oletko varma tästä eli olitko itse paikalla?
Blogspotin puolella Suomettajarotan blogissa viimeisin juttu on kuin suoraan erään tunnetun Cosmo Hunkin kynästä.
20.02.2008 at 10:32 pm
“Any publicity is good publicity”
Näin o.
Kun noita lukee ni kiittää Luojaansa että on ite muistanu lääkkeensä ottaa..
Siis viinin, etenkin St. Johnin Commandarian. Se jos mikä parantaa murheellisen mielen.. 😀
”Antakaa väkevää juomaa menehtyvälle ja viiniä murhemielisille.” (San. 31:6)
Välillä kyllä sitä teeskentelee menehtyvää että uisge beathaa voi nauttia, tai jos oikein hyvin käy niin kunnollista sahtia. Hyvää pontikkaa ei tunnu oikein enää mistään saavankaan. Eikä kunnon pekoniakaan, paitsi hallista.
21.02.2008 at 2:54 am
Ruttovaari:
VAT 69 😉
K
21.02.2008 at 3:19 am
Vasrahammer:
Olen varma.
Cosmo Hunk taas voi puolestani jäädä naisvihansa ja sen tuotosten ihka itse rakennettuun vääristyneeseen maailmaansa.
K