Niin – missä on ero. Siinä, että kuuluuko ylipäätään puolueeseen vai kuuluuko oikeaan puolueeseen?

Jussi Halla-aho (sitoutumaton kaupunginvaltuutettu, Perussuomalaisten listoilta) blogissaan joukkoraiskausten jälkeen:

Raiskaukset tulevat joka tapauksessa lisääntymään. Koska näin ollen yhä useampi nainen tulee joka tapauksessa raiskatuksi, toivon hartaasti, että uhrinsa sattumanvaraisesti valitsevien saalistajien kynsiin jäisivät oikeat naisihmiset. Vihervasemmistolaiset maailmanparantajat ja heidän äänestäjänsä. Mieluummin he kuin joku muu. Heihin ei tehoa mikään muu kuin se, että monikulttuuri osuu omaan nilkkaan

Osmo Soininvaara (vihreä kaupunginvaltuutettu, Virheet De Rödan listoilta), blogissaan Tehyn työtaistelun aikana:

Sen sijaan olen ollut huolissani Tehyn symppareiden mielipiteistä. Jos joku kuoleekin, niin sehän on työnantajan vika. Tuli spontaani vihanpuuska, jonka aikana ajattelin, että jos jonkun on pakko kuolla, niin toivottavasti tämä on joku kirjoittajan omaisista.

Ja asiahan tietysti liittyy virheiden naisten pohdintaan siitä, pitäisikö heidän tehdä rikosilmoitus Jussi Halla-ahosta tuon blogikommentin perusteella.

Vinkkinä; lopettakaa se akkain jahkaus ja tehkää – mutta tehkää samalla myös Odesta. Kuoleman ja raiskauksen toivominen lähimmäiselle painivat ainakin minun mielestäni vähän eri sarjoissa.

Kai teidänkin joukoissanne sentään sairaanhoitajia – tai ainakin sairaiden ihmisten omaisia – on?

(kiitokset reiskalle (vat!) )

Advertisement