Ylikansalliset verot ovat yksi tapa toteuttaa yhteiskunnan heikompiosaisten kannalta oikeudenmukaista politiikkaa. EU:n on otettava johtava rooli villin kapitalismin suitsimisessa,
SDP:n Puheenjohtaja Jutta Urpilainen STT:n julkaiseman uutisen mukaan 8.8.2009.
Ylikansallisesta kapitalismista ylikansalliseen sosialisimiin? Ja kärsijöinä ovat tavalliset kansalaiset, demokratia ja kansallisvaltiot.
Hienoa Jutta!
Lisää tällaisia tekstejä, niin kansalaiset näkevät paremmin sen, että ihmiskasvoisen sosialismin savuverho on ajettu alas. SDP ajaa ylikansallista sosialisointia ja ihmisten orjuuttamista kasvottoman EU-byrokratian ikeeseen. Tässä sosialidemokraattisessa puuhastelussa ei ole juurikaan eroa Neuvostoliitossa toteutun epähumaanin ja kansandemokraattisen politiikan kanssa.
Aikaisemmin SDP varasti ainostaan rahasi, nyt pyrkimyksenä on (aitoon ja perinteiseen vasemmistolaiseen tyyliin) viedä myös vaikutusvaltasi, äänioikeutesi, sananvapautesi ja lopulta vapautesi.

Pari vakavaa kysymystä kuuluukin – ei, ei, ei, kumpikaan niistä ei ole se, että tekeekö päävasemmistopuolueen puheenjohtaja itsestään pellen esiintymällä huorahtavassa asusteessa, vaan:
Lähde: IL
10.08.2009 at 3:03 pm
”Lisää tällaisia tekstejä, niin kansalaiset näkevät paremmin sen, että ihmiskasvoisen sosialismin savuverho on ajettu alas. SDP ajaa ylikansallista sosialisointia ja ihmisten orjuuttamista kasvottoman EU-byrokratian ikeeseen. Tässä sosialidemokraattisessa puuhastelussa ei ole juurikaan eroa Neuvostoliitossa toteutun epähumaanin ja kansandemokraattisen politiikan kanssa.”
Vasemmistolla on kurssi kateissa ja paskat housuissa. Samaa mieltä, rehellisyyttä punikit, niin teistäkin päästään.
Suomi on vielä porvarienemmistöinen ja itsenäinen maa.
03.09.2009 at 2:57 pm
Jutta Urpilainen on oikeiston paras kohottaja. Jo edellisissä TV:n vaalikeskusteluissa hänen negatiiviset ja toisia ”mustaavat” lausunnot antoivat näytön hänen ”älykkyydestään”. Jatka vain Jutta Urpilainen niin kohta ei SDP:tä enään ole.
10.08.2009 at 3:04 pm
Järjetön kommentti. Demarit ovat hukanneet terveen järjen, löytäjä saa pitää.
10.08.2009 at 3:07 pm
””Kyllä minä varmaan jonkin sortin sosialisti olen.””
http://www.city.fi/artikkeli/Jutta+Urpilainen/2700/
10.08.2009 at 3:28 pm
Haluan selityksen Urpilaiselta.
Jutta ei ole julkisuudessa kertonut onko rikollisuus kuinka yleistä SDP:ssä eikä hän ole kertonut että SPD irtisanoutuisi ko kaapauksesta.
1.
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=1268018&ref=rss
Demaripoliitikko huumeringin pääsyytetty
Rovaniemen käräjäoikeudessa päättyi tänään suuren huumejutun oikeuskäsittely. Syytettynä on 14 miestä ja kaksi naista, joita epäillään eri asteisista rikoksista huumeiden välitysringissä.
Viime keväänä paljastunut huumerinki välitti Pohjois-Suomessa amfetamiinia, ekstaasia, subutexia ja hormoneja. Syyttäjä vaatii tekijöitä menettämään valtiolle rikoksen tuottamana taloudellisena hyötynä yhteensä yli 140 000 euroa.
Laajassa juttukokonaisuudessa on 42 syytekohtaa. Kolmea päätekijää epäillään useista törkeistä huumausainerikoksista, ja he ovat tällä hetkellä vangittuna.
Poliisi otti varsinaiseksi päätekijäksi epäillyn kolmekymppisen rovaniemeläismiehen kiinni viime pääsiäisenä.
Päätekijä oli
”kunnollisena pidetty mies”
Krp:n Rovaniemen yksikön rikosylikomisarion Kari Rötkösen mukaan epäilty on ”kunnollisena pidetty mies”. Syytetty on ollut muun muassa sosiaalidemokraattien luottamushenkilö kaupungin lautakunnassa. Hänelle syyttäjä vaati 7,5 vuoden vankeusrangaistusta.
Muille vahvojen huumausaineiden kauppaan liittyneille syyttäjä vaati 1-3,5 vuoden vankeusrangaistuksia.
Monella muullakin ryhmän jäsenistä on siisti tausta. He eivät ole itse huumeiden käyttäjiä, ja heillä on työ- tai opiskelupaikat.
Osa epäillyistä kuuluu noin vuosi sitten perustettuun rovaniemeläiseen moottoripyöräkerhoon. Kerhon tiloista poliisi takavarikoi muun muassa todisteita amfetamiinin jatkamisesta ja pakkaamisesta myyntikuntoon.
Huumeorganisaation alaporras välitti myös huumausaineeksi luokiteltavia lääkkeitä, jotka oli pääosin hankittu lääkäreiltä saaduilla resepteillä.
Käräjäoikeus istui juttua kuutena päivänä ja vahvistettuna toisella tuomarilla.
2.
http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/SAKn+Kiljavan+opistoa+ep%C3%A4ill%C3%A4%C3%A4n+valtionavun+v%C3%A4%C3%A4rink%C3%A4yt%C3%B6st%…
SAK:n Kiljavan opistoa epäillään valtionavun väärinkäytöstä
Helsingin Sanomat
Tanja Aitamurto
Tapio Vanhatalo
Nurmijärvellä sijaitsevassa Kiljavan opistossa on muun muassa koulutettu luottamusmiehiä.
Nurmijärvellä sijaitsevassa Kiljavan opistossa on muun muassa koulutettu luottamusmiehiä.
Poliisi epäilee SAK:n koulutussäätiön Kiljavan opistoa valtionapujen väärinkäytöstä. Poliisi on aloittanut esitutkinnan, jossa selvitetään opiston rahankäyttöä ja valtionavun hakemisperusteita useilta vuosilta.
Epäillyt rikosnimikkeet ovat törkeä avustuspetos ja väärennys. Tutkinta on aloitettu tänä kesänä tehdyn rikosilmoituksen perusteella. Opiston epäillään hakeneen valtionapua koulutuksen järjestämiseen perusteettomasti Helsingin Sanomien tietojen mukaan jopa satoja tuhansia euroja.
Poliisi selvittää muun muassa, onko opisto väärentänyt papereihinsa kurssien osallistujien nimiä valtionavun saamiseksi. Lisäksi tutkitaan, onko avustuksia otettu vastaan sellaisista kursseista, jotka eivät ole niihin oikeutettuja.
Myös Opetushallitus tutkii Kiljavan opiston avustusten laillisuutta. Selvitys on käynnistetty yksityishenkilön tekemän kantelun perusteella.
Opetushallituksen selvityksen odotetaan valmistuvan vasta ensi vuoden puolella. Tutkittavana on vuosien 2005 ja 2006 valtionavustukset.
Poliisitutkinnassa puolestaan käydään läpi opiston tietoja noin kymmenen vuoden ajalta aina vuoteen 2005 asti.
10.08.2009 at 3:32 pm
Se turkulainen demarihan yritti sosialisoida itselleen Kone-yhtiön varoja kidnappauksella.
Vaan vituiks tais mennä sekin vallankumous.
heh heh
11.08.2009 at 12:23 pm
Julkisten- ja hyvinvointialojen ammattiliitto JHL on rahoittanut Sdp:tä useilla sadoilla tuhansilla euroilla.
Ilta-Sanomien mukaan JHL on perustamisvuodestaan 2006 lähtien syytänyt Sdp:lle noin 450 000 euron ay-tuet. Vasemmistoliittoa JHL on rahoittanut samaan aikaan muutaman kymmenen tuhannen euron edestä
11.08.2009 at 12:32 pm
Paavo Lipponen on hyvin pitkälti vastuussa nykyisestä tilanteesta Suomessa. Lipposen edesvastuuttomat hallitukset ja demareiden savijaloilla seisova ylimielinen politiikka ovat ajaneet meidät tähän pisteeseen.
11.08.2009 at 12:45 pm
SDP:llä on aivan uskomaton johtonelikko, joka kuvastaa koko puolueen tilaa:
– Blondi Urpilainen, jolla on aivan viimeisen päället blondit puheet.
– Kantola, joka on melkein mies. Porukan ainoa.
– Gutzenina jne. jne., joka on juontaja ja vaatemalli.
– Viitanen, jonka tukka on punainen, mutta mitään ei ole sen alla.
Ja Helsingin piirin puheenjohtajan osoite on Harakkamyllyntie… Osuva osoite!