Mietittyäni hetken aikaa tätä Vihreiden Naisten Jussi Halla-ahoon kohdistuvan kissa-hiiri-leikin olennaista olemusta, päädyin seuraavan ajatteluketjuun.

ViNa taisi ns. ampua itseään jalkaan tuolla uhoamisellaan tutkintapyynnöstä. Kun mainostemppu otettiin vastaan no-tehkää-se-sitten-asenteella, heille ei jäänyt enää mahdollisuutta perääntyä ja tp piti kasvojen menettämisen uhalla sitten tehdä.

Juttu tuskin etenee syyteharkintaan saakka ja tp:n tekijä menettää poliittista uskottavuuttaan aika roimasti. Jos kuitenkin kaikesta huolimatta syyte nousee, ViNa tuli tuossa tapauksessa tehneeksi J H-a:sta marttyyrin. ViNaa on muuten kritisoitu vihreiden omissakin joukoissa ihan hiljattain.

Eikä tuo kritiikkki ole virheiden ulkopuolellakaan kovin sordinoitua. Lainaus nimimerkki ”Jarnan” aamulla J Ha:n vieraskirjaan kirjoittamasta havainnosta… öh, korjaan mielipiteestä:

Hesarin kohusta.

Huvittaa Vihreiden naisten ry kaksinaismoralistinen toiminta liittyen kahden vuoden takaiseen blogikirjoitukseesi.

On ”yllyttämistä raiskaukseen” (ketä tosiaan yllytetään?), natsikorttia vilahtaa ja eilen uutisissa Vihreiden naisten edustaja esitti vanhan kirjoituksen loukkaavan naisia yleisesti tai jotain…

(Rosa) Meriläinen, (joka siis pukeutui kansanedustaja-aikoinaan mauttomaan minihameeseen ja sonnustautui maahanmuuton puolesta puhuessaan sekä naisia kunnioittavaan että ilmeisesti myös raiskauksia ennaltaehkäisevään rintanappiin ”V…ttu haisee hyvälle”) on itse ollut ihan yhtä hyvä arvostelemaan ja haukkumaan muita kansanedustajia omassa blogissaan kuin olemaan myös suustaan törkeä.

Oma lausuntonsa huumekokeilustaan Image-lehdessä johti niinikään poliisitutkintaan ja jonka Vihreätkin tuomitsivat.

http://www.mtv3.fi/uutiset/arkisto.shtm l/arkistot/kotimaa/2004/05/215699

Käräjillä puolustus sitten kiistikin koko käyttörikoksen, eikä Meriläistä voinut tuomita näytön puutteessa siitäkään huolimatta että oli ihan itse asiasta kertonut paperilehdessä kuin MTV3:n uutisissa eikä niitä tekstejä Meriläisellä ollut mahdollisuutta itse pois pyyhkiä.

Poliisikuulustelussakin vaikeneminen oli kultaa.

Noin sitä pyyhitään omia tekojaan pois joten enpä viitsisi sellaisen puolesta puhua joka ei itsekään mallikansalainen ei kaupunginhallitukseen, vaan eduskuntaan valitsemisestaan huolimatta ollut.

Siinä oli (kun Halmeeseen aina vedotaan) Vihreiden naispuolinen Tony Halme

😀

Niin tai näin – aika huonot kortit jäivät rasistikortilla nokittaneelle uhkapelurille.

Unohtamatta ViNa:n omissa joukoissa seisovaa Osmo Soininvaaraa. Hän päätynee nimittäin– mitä suurimmalla todennäköisyydellä – samaan tilanteeseen tuossa tapauksessa Halla-ahon kanssa.

Halla-aho taisi todeta tämän päivän Metrossa, että tutkintapyynnöllä uhkaaminen ei ole tarkoitettu poliittiseksi työkaluksi vastustajan painostamiseen. tästä asiasta olen täysin samaa mieltä. Myös Timo Soinin ja PerusSuomalaisten kiristäminen tässä tapauksessa kolahti omaan nilkkaan – eihän Halla-aho ole edes PerSujen jäsen. 😉

Jos tässä kuitenkin on pohjimmiltaan kyse siten sananvapauden rajoittamispyrkimyksestä siten, että ViNa pyrkii saamaan itselleen kansanryhmän aseman, niin samalla aukesi myös Pandoran lipas. Jos jokin poliittinen – tai muuten aatteellinen – ryhmä todetaan Suomessa kansanryhmäksi ja sitä suojataan tuolla kuuluisalla RL:n pykälällä, niin malta tuskin odottaa…

Nimittäin sitä, kun kuvitteellinen Kontulan Kiljuskinit ry nostaa kanteita kiihottamisesta kansanryhmää vastaan, silloin kun joku nimittelee heitä natseiksi… ;D

Jk. Joku irvileuka oli jo nimennyt ViNan Hirveät – De Bönaksi. Muita ehdotuksia, joita olen tuosta lyhenteestä lukenut tämän asian tiimoilta, ovat olleet Vikinää ja Narinaa, Vihaiset Naiset ja Vahingoittaa Itseään Niin kuin Aina.

… se siitä poliittisesta uskottavuudesta.

Jk2. Hyvät ihmiset – osallistukaa tärkeään foorumiin. Sananvapauden puolesta ry on avannut foorumin, jossa keskustellaan tärkeimmän kansalaisoikeutemme syvimmästä olemuksesta.

Advertisement